Napisz list do niewidomej dziewczynki katarynka

Pobierz

W oknie naprzeciwko niewidoma dziewczynka tańczyła w pokoju w takt melodii.. Pan Tomasz jest głównym bohaterem, jest on mężczyzną w średnim wieku.. Ładna, młoda kobieta pracuje w domu jako krawcowa.. Napisz charakterystykę Pana Tomasza(dowolna ilość zdań).. Radość odnajduje w doświadczeniach innych zmysłów, jednak od kiedy zamieszkuje podwórko pana Tomasza niemalże nie ma dostępu do dźwięku.. Widząc to, kataryniarz zaczął przytupywać obcasem i gwizdać.. Dziękuję bardzo za ostatni list, który od Pani otrzymałem.. Jest zamożny, jego zainteresowaniem jest sztuka.. Udowodnij, że utwory Katarynka lub Kamizelka Bolesława Prusa to nowele doskonałe.. Pan Tomasz Dziewczynka Przedstawienie postaci (kim była)"Katarynka" to nowela Bolesława Prusa.. Mała klaskała w ręce ze szczęścia.. napisz opowiadanie odtworcze w narracji pierwszoosobowejW noweli Bolesława Prusa pt. "Katarynka" opisane są losy niewidomej dziewczynki i mecenasa Tomasza, który zdecydował się jej pomóc.. Zbyt zaabsorbowana utrzymaniem siebie i dziecka, stara się jednak być przy nim w miarę swych możliwości.dalsze losy niewidomej dziewczynki - ,, KATARYNKA " 2011-02-10 19:13:34 Katarynka !. Pan Tomasz jest prawnikiem , prowadzi bardzo poukładane życie.. Na podstawie przeczytanej lub wysłuchanej lektury uzupełnij tabelę.. Na głos muzyki dziewczynka ożywiła się i ucieszyła, jej usta uśmiechnęły się, na twarzy pojawiły się rumieńce, zaczęła płakać ze szczęścia.Przydatność 50% Napisz list do osoby starszej, w którym określisz swój stosunek do zjawiska, jakim jest pogoń za modą (w oparciu o "Żonę modną")..

Zastanów, się czego brakuje niewidomej dziewczynce?

strona .Katarynka - Przykładowe wypracowania.. Wraz z córką i swą koleżanką zamieszkuje lokal dla niezamożnych najemców.. Ale w noweli ważna jest puenta, czyli celne, znaczące zakończenie.. Gatunek literacki Nowela - krótki utwór literacki, pisany prozą, przypominający trochę opowiadanie.. Sprawdź nasze streszczenie, zwłaszcza przed zbliżającym się sprawdzianem.. napisz ciąg dalszy historii niewidomej dziewczynki z Katarynki Treść zweryfikowana i sprawdzona Zgodnie z misją, Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby dostarczać rzetelne i sprawdzone treści edukacyjne.Matka niewidomej podtrzymuje w niej nadzieję, że jej stan jest przejściowy i wkrótce odzyska wzrok: Bo tobie oczki zasłoniło.. Ona też, jak pan Tomasz, kocha muzykę.. Decyzja pana Tomasza o skierowaniu niewidomej dziewczynki na leczenie.a) Zapisz rozmowę, jaką mógł przeprowadzić pan Tomasz z matką niewidomej dziewczynki, podczas której proponuje swą pomoc dla chorego dziecka (uwzględnij reakcję matki).. Miał szerokie grono przyjaciół, w którym był lekarz o imieniu Krzysztof.Napisz ciąg dalszy Katarynki.. Miejsce akcji: kamienica przy ulicy Miodowej w Warszawie.. Nadszedł dzień, kiedy wbrew zakazowi pana Tomasza, na podwórko kamienicy wpuszczono kataryniarza.. Czas akcji: koniec XIX wieku..

Co zyskał Pan Tomasz od czasu poznania niewidomej dziewczynki ?

Nie powielaj moich, wpisz własne Wniosek: dziewczynce brakuje normalnego dzieciństwa 3.TEMATY: 1.. Czytaj dalej.Zadanie do wykonania samodzielnie (do wyboru jeden temat): a) Napisz list, jaki mógł wysłać pan Tomasz do matki niewidomej dziewczynki, w którym proponuje jej swą pomoc dla chorego dziecka.. Dawno już nie mieliśmy okazji spotkać się i porozmawiać, dlatego list ten był dla mnie miłą niespodzianką.Uwagę czytelnika zwracają głównie przejawy współczucia wobec słabszych i bezbronnych, które obecne są w "Katarynce".. POTRZEBNA PRACA NA DZISIAJ !. Wstęp - ogólne informacje o bohaterze.Temat "Katarynka" - spotkanie pana Tomasza i niewidomej dziewczynki.. Pana Tomasza, jednego z głównych bohaterów noweli pozytywistycznej "Katarynka" pióra Bolesława Prusa, poznajemy poprzez wypowiedzi trzecioosobowego narratora utworu.Czyli najważniejszym bohaterem noweli jest katarynka właśnie!. Kaleka ze spokojem przyjmuje te zapewnienia, choć od czasu do czasu dopada ją zwątpienie: Przecież jeżeli ja nie widzę siebie, to już w lustrze nie powinno być nic.Charakterystyka Niewidomej Dziewczynki‧BohaterowieHistoria niewidomej dziewczynki z noweli katarynka .. Nie ma okazji słuchać pięknych koncertów, ale umie dostrzec piękno nawet w fałszywej muzyce katarynki..

napisz opowiadanie odtworcze w narracji pierwszoosobowejDalsze losy niewidomej dziewczynki - Katarynka".

Wypisz 6 wyrazów dźwiękonaśladowczych.. Wydarzenia rozgrywają się w XIX wiecznej Warszawie.. Szanowna Pani!. BŁAGAM POMOCY !Dziewczynka jest skłonna do wzruszeń, chciałaby poznać cały świat, tańczy, głośno klaszcze i płacze, słysząc katarynkę.. Katarynka wzbudza w niej po raz pierwszy radość.. Zapisz swoje pomysły w takiej formie.. Ale to przejdzie.. 2010-06-16 20:07:06Przydatność 80% Katarynka - dalsze losy bohaterów.. Dziewczynka - jej kalectwo jest efektem przebytej choroby.. Mieszkała z matką i starszą panią w wynajmowanym lokalu.Bohaterowie.. Pan Tomasz - mecenas, który nie jest już aktywny zawodowo.Wypracowanie dotyczy jednego z bohaterów noweli "Katarynka" autorstwa B. Prusa, Pana Tomasza.. Matka opowiada w liście do przyjaciółki o szczęśliwej zmianie jaka nastąpiła w jej życiu.. W wolnych chwilach często przyglądał się pewnej dziewczynce, która z uwielbieniem patrzyła prosto w słońce.ohaterka Katarynki poznawała świat poprzez: Słuch dotyk zapach smak .. …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… Ćwiczenie 3.. Przypomnienie: I.. Był to zamożny, elegancki mężczyzna w średnim wieku, kawaler, który miał zamiłowanie do muzyk i sztuki.. Mowgli, bohater powieści " Księga dżungli" - opis postaci z elementami charakterystyki.. KRYTERIA OCENIANIA PRAC.Bolesław Prus - Katarynka - Charakterystyka dziewczynki Dominika Grabowska 19 sierpnia, 2013 język polski , Szkoła podstawowa 1 Comment Dziewczynka, która występuje w noweli Bolesława Prusa Katarynka miała 8 lat..

Moja historia… - opowiadanie niewidomej dziewczynki, bohaterki noweli "Katarynka" ( narracja 1 - osobowa).

Gdy pan Tomasz zorientował się, że mieszka naprzeciwko niewidomej dziewczynki, bez wahania postanowił jej pomóc.. Na początku odpowiedzi… …wymień w punktach cechy doskonałej noweli (jedność czasu, jedność miejsca, mała liczba bohaterów, główny motyw, ….. Jaki jest plan wydarzeń oraz jacy są bohaterowie utworu?. Chodzi o napisanie ze Pan Tomasz znalazł lekarza , dziewczynka wyzdrowiała itd DAM NAY i DYPLOOM !. Niestety kobieta nie chciała podjąć próby leczenia córki, ponieważ nie miała pieniędzy.KATARYNKA !. b) Napisz list, jaki mogła wysłać dziewczynka do pana Tomasza po odzyskaniu wzroku.. Ćwiczenie 4.. Pan Tomasz już dwa dni po odkryciu, że dziewczynka jest niewidoma, dał jej matce adresy okulistów, których znał.. Prowadzi samotny tryb życie.Udowodnij, że utwory Katarynka lub Kamizelka Bolesława Prusa to nowele doskonałe.. Gdy pan Tomasz zorientował się, że mieszka naprzeciwko niewidomej dziewczynki, bez wahania postanowił jej pomóc.Katarynka jest to nowela o panu Tomaszu i o niewidomej dziewczynce.. Zapisz.. Opisz w nim emocje dziecka w związku z nową sytuacją.Poderwał się do okna, by zwymyślać kataryniarza, lecz oniemiał.. Jej twarz była zarumieniona, usta się śmiały, a z oczu płynęły łzy radości.. Narysuj w zeszycie, jak wyobrażasz sobie katarynkę z utworu Bolesława Prusa.. W noweli Bolesława Prusa pt. "Katarynka" opisane są losy niewidomej dziewczynki i mecenasa Tomasza, który zdecydował się jej pomóc.. Streszczenie tej książki opowiada o losach niewidomej dziewczynki.Matka niewidomej dziewczynki - prawie nieobecna w utworze.. napisz opowiadanie odtworcze w narracji .Charakterystyka niewidomej dziewczynki, Ośmioletnia ociemniała dziewczynka wraz z matką i jej koleżanką od niedługiego czasu zamieszkuje lokal przeznaczony dla mniej zamożnych najemców, mieszczący się na wprost okien pana Tomasza.Witamy na zalicz.net!Historia niewidomej dziewczynki z noweli katarynka .. Jaka jest puenta Katarynki?.


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt