Charakterystyka poszczególnych grup produktów spożywczych

Pobierz

Tlen pozwala wzmocnić apetyczną czerwoną barwę (poprzez naturalny proces natlenienia mioglobiny w mięśniu), a dwutlenek węgla .. Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobu znakowania niektórych grup i rodzajów artykułów rolno-spożywczych kodem identyfikacyjnym partii produkcyjnej.. Co to jest piramida żywieniowa.. •Sprzedawana również w postaci nieprzetworzonej lub przetworzonej termiczne (słodka śmietanka) Śmietanka •niskotłuszczowa -o zawartości tłuszczu 9% i12%,Dodatki do żywności - substancje chemiczne dodawane do żywności w celu uzyskania określonych pożądanych efektów.. Dokładna definicja może być różna w różnych państwach - na przykład w Unii Europejskiej dodatkiem do żywności jest "substancja, która nie jest normalnie spożywana, natomiast jest celowo dodawana do żywności ze względów technologicznych", natomiast w .Procentowy udział poszczególnych posiłków .. pochodzących z różnych grup produktów spożywczych b) niestosowanie w jednym posiłku dwukrotnie tego .. CHARAKTERYSTYKA POSIŁKÓW I ŚNIADANIE Jest pierwszym posiłkiem, jaki człowiek spożyje po dłuższejNormy żywienia Każdy człowiek, aby żyć i zachować zdrowie, musi codziennie spożywać posiłki składające się z różnych produktów spożywczych.. Podział produktów spożywczych na 12 grup..

Kryteria podziału produktów spożywczych na grupy.

Mięso czerwone Typowa mieszanka to 70-80% tlenu i 20-30% dwutlenku węgla.. Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej to prosty i przejrzysty graficznie schemat, który przedstawia najważniejsze zasady zdrowej i zbilansowanej diety, a także zdrowego stylu życia.Na grafice przedstawione są poszczególne poziomy piramidy, czyli konkretne grupy produktów.Podczas planowania należy dążyć do stosowania produktów z 12 lub 6 grup co zapewni dowóz wszystkich składników odżywczych.. Produkty zbożowe, w tym: Mleko i produkty mleczne: 850 Pieczywo mieszane (135 g chleba =100 g mąki) * 215 g pieczywa = 160 g mąki 215 Mleko i mleczne napoje fermentowane 400 Mąka, makarony 30 Ser twarogowy (15g sera=100 g mleka) = Kasze, płatki śniadaniowe 30 Sery podpuszczkowe (10 g .Charakterystyka grup produktów spożywczych.. Wskaźniki charakteryzujące wartość odżywczą żywności.. Dżemy, powidła, marmolady.. By skomponowac je odpowiednio, trzeba poznac wartości odzywcze rozncyh .Charakterystyka poszczególnych grup produktów spożywczych - opis przedmiotu Informacje ogólne Nazwa przedmiotu Charakterystyka poszczególnych grup produktów spożywczych Kod przedmiotu 01.3-WZS-ŻCZP-CHPGPS Wydział Filia Uniwersytetu Zielonogórskiego w Sulechowie Kierunek Żywienie człowieka i dietoterapia Profil praktycznyW formalnej klasyfikacji towarów spożywczych to grupa produktów roślinnych przeznaczonych do spożycia..

Cel podziału produktów na grupy.

To źródło węglowodanów złożonych oraz błonnika pokarmowego.Branża gastronomiczna Artur Dzigański szef Zespołu szkolnictwa Zawodowego Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne szanowni Państwo, z przyjemnością przedstawiamy Państwu fragmenty nowego podręcznika, spełniającego wszystkie wymagania nowej podstawy programowej kształcenia zawodowego.AKTYWNOŚć WODY WYBRANYCh GRUP PRODUKTóW SPOŻYWCZYCh W artykule zamieszczono wyznaczone wartości aktywności wody wybranych grup produktów spożywczych, w ramach badań własnych, a także dokonano analizy tych wartości.. Dżemy są to produkty otrzymane przez odparowanie wody (zagęszczenie) z jadalnych owoców (świeżych, mrożonych lub utrwalonych w inny sposób), z dodatkiem kwasów spożywczych, syropu skrobiowego, pektyny, cukru.9 Dzienna racja pokarmowa produktów spożywczych na 2000kcal wyrażona w gramach w diecie podstawowej 1.. VMaslo i smietana VIInne tluszcze.1.. II Mleko i produkty mleczne.. Jedynie pożywienie urozmaicone pod względem produktow może dostarczyc organizmowi koniecznych składników odżywczych.. Wartość odżywcza Produkty zbożowe powinny stanowić podstawę codziennej diety, zarówno osób dorosłych jak i dzieci.. Produkty zbożoweW jednej grupie znajduja się produkty spożywcze o zbliżonym skladzie jakościowym (zawieraja podobne składniki odzywcze), ale o roznym skladzie ilościowym..

Charakterystyka produktów grup 7-12 i zamienność produktów 6.

przetwory różnych zbóż, jak np.: pszenicy, żyta, jęczmienia, owsa, gryki, kul rydzy, ryżu.. Warzywa dzielimy na : * Jednoroczne (ogórki , pomidory, papryka) * Wieloletnie (chrzan , marchew , pietruszka ) Ze względu na sezon zbiorów warzywa dzielimy na : * nowalijki (pojawiające .spożywczych wność .. produktów mlecznych np. śmietany, masła śmietankowego, lodów śmietankowych.. - Produkty zbożowe i ziemniaki.. KSIĄŻKI!. Poszczególne produkty spożywcze wnoszą .Prezentujemy zbiór najważniejszych informacji opisujących poszczególne grupy produktów z piramidy żywienia.. Czy ziemniaki mogą być zastąpione całkowicie makaronem lub kaszą?REFORMA 2012 Zasady żywienia PLANOWANIE I OCENA TECHNIK ŻYWIENIA I USŁUG GASTRONOMICZNYCH Podręcznik do nauki zawodu Kwalifikacja T.15.1 Hanna Kunachowicz, Irena Nadolna,Na podstawie prezentacji wypisz do zeszyu poszczególne grupy produktów spożywczych.. Wartość odżywcza produktów z poszczególnych grup produktów:W jednej grupie znajduja się produkty spożywcze o zbliżonym skladzie jakościowym (zawieraja podobne składniki odzywcze), ale o roznym skladzie ilościowym.. NAJNOWSZE WYDANIE!. Te produkty to podstawowe źródło energii, bo zawierają znaczne ilości skrobi.. Czy można mleko zastąpić mięsem i na odwrót?. Najczęściej stosowany jest podzial na 12 nastepujacych grup: IProdukty zbozowe..

Podział produktów spożywczych na grupy.

1.Produkty zbożowe 7.Ziemniaki 2.Mleko i przetwory mleczne 8.Warzywa i owoce obfitujące w witaminę C 3.Jaja 9.Warzywa i owoce obfitujące w karotenCharakterystyka wybranych grup przetworów z owoców i warzyw.. Krótka charakterystyka poszczególnych grup pod względem zawartości: białka, tłuszczu, cholesterolu, wielonasyconych kwasów tłuszczowych (WNKT), węglowodanów, błonnika oraz składników mineralnych (wapń, fosfor, żelazo i magnez) i witamin (A, C, B1, B2, B3).. Stanowią bardzo dobre źródło węglowodanów złożonych oraz magnezu (szczególnie kasza gryczana).. Charakterystyka grup żywności.. Zaliczmy do nich: kaszę, mąkę, makarony, pieczywo.. Produkty zbożowe; Produkty zbożowe stanowią podstawę żywienia ludności.. Efekty kształcenia przedmiotu: Po zakonczonym kursie student potrafi: 1.Poniżej kilka informacji o zasadach modyfikacji atmosfery w opakowaniach stosowanych dla poszczególnych grup produktów spożywczych.. Pierwsza grupa to przede wszystkim produkty zbożowe.. Obliczanie składników odżywczych w posiłkach.. Źródło zdjęcia.. 1.Zasady podziału warzyw i ich przynależność do danej grupy.. Różne gatunki zależą od stopnia przemiału.Produkty zbożowe Podgrupy: pieczywo pszenne i żytnie, mąka, makarony, kasze, ryż i produkty śniadaniowe.. Czy warzywa i owoce mogą być zastąpione produktami zbożowymi?. Stwierdzono, iż aktywność wody większości badanych produktów spo - żywczych wyniosła powyżej 0,9.2014 roku w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożyw-czych.. IIMleko i produkty mleczne.. Podział produktów spożywczych na grupy i charakterystyka grup 1-6 5.. Powtórzenie i sprawdzian z wartości odżywczej i kalorycznejPrzeanalizuj dzisiejszą lekcje, przypomnij sobie charakterystykę grup produktów spożywczych i odpowiedz na pytania: 1.. IV Mieso, ryby i ich przetwory.. 17.04.2020 r. Przepisz temat lekcji i wydrukuj kartę pracy ( jezeli posiadasz drukarkę) i wklej ją do zeszytu lub przepisz i wypełnij, korzystając z notatek zawartych w zeszycie.Charakterystyka tłuszczów, rodzaje, skład chemiczny, właściwości fizyczne i chemiczne Wartość odżywcza produktów spożywczych.. Do tej grupy na!. Najczęściej stosowany jest podzial na 12 nastepujacych grup: I Produkty zbozowe.. Wartość odżywcza tych produktów zależy od rodzaju ziarna zbożowego i późniejszej jego obróbki.Temat: Charakterystyka wartości odżywczej grup produktów spożywczych.. Ponadto dobrze uzupełnią braki białka (jest to białko niepełnowartościowe, dlatego zaleca się aby spożywać produkty zbożowe w połączeniu z produktami .Przedstawiony zostanie podział na dziewięć grup.. Charakterystyka poszczególnych grup produktów spożywczych (mleko i produkty mleczne, 8:00-16:00 4 godz 4 godzZapoznanie z charakterystyką poszczególnych grup surowców i produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego z uwzględnieniem procesów ich przetwarzania oraz właściwościami fizykochemicznymi, sensorycznymi i wartością odżywczą..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt