Uporządkuj życiorys jacka soplicy

Pobierz

Uznanie Soplicy sojusznikiem Moskali, zdrajcą.. Przyjaźń Jacka Soplicy i Stolnika.. Obojętność Stolnika, wobec uczuć Jacka 4.. Oblężenie zamku przez Moskali 9.Jacek Soplica (Wojewoda, Wąsal, ksiądz Robak, Bernardyn) - fikcyjna postać epopei narodowej Adama Mickiewicza Pan Tadeusz.. Wstąpienie do Legionów Polskich.. Jacek Soplica pochodził ze średnio zamożnej rodziny szlacheckiej, z którą jednak liczyła się Litwa.. Pewnego razu, kiedy Jacek zawitał do domu Stolnika, ten poczęstował go czarną polewką.. Wstąpienie do Legionów Polskich.. Miłość do Ewy Horeszkówny.. Udział w bitwie z Moskalami.. Wpisz w kratki cyfry 1-11.. Przygotowania powstania na Litwie.. Dzień dobry, dzisiaj kolejny dzień zmagań z "Panem Tadeuszem".. Przeciwnie, Jacek Soplica jest postacią dynamiczną .. Wpisz w kratki cyfry 1-11.. Główny wątek utworu oparty jest na losach Jacka Soplicy.. Udział w bitwie z Moskalami.. Szlachcic litewski, przeciwnik rodu Horeszków, ojciec Tadeusza, kapłan z zakonu bernardynów.. Przygotowania powstania na Litwie.. Miłość do Ewy Horeszkówny.. Ślub z przypadkową szlachcianką.. Miłość do Ewy Horeszkówny.. Udział w bitwie z Moskalami.. Stolnik podaje Jackowi "czarną polewkę" (odmowa ręki córki).. Zabicie Stolnika.. Częsty gość Stolnika Horeszki.Argument 1.: Jacek Soplica: określenie przewinień w przeszłości i dobrych uczynków po przemianie (praca polityczna, uratowanie życia Gerwazemu i hrabiemu, przyjęcie poniżającego nazwiska, śmierć, pośmiertna rehabilitacja); Argument 2.: Chilon Chilonides: przewinienia wobec chrześcijan, przysięga zemsty na Marku Winicjuszu, nawrócenie.Jacek Soplica był bardzo zdenerwowany tą sytuacją, sądził bowiem że Stolnik odda mu córkę..

Uporządkuj życiorys Jacka Soplicy.

Przygotowania powstania na Litwie.. Częste wizyty Soplicy w zamku.. Ślub z przypadkową szlachcianką.. Bojowy charakter, właściwe podejście do ludzi sprawiły, że stał się nieformalnym przywódcą drobnej szlachty litewskiej, która ufała mu i była na każde .Losy Jacka Soplicy.. Nawet pisano o nim piosenki, o jego odwadze i urodzie.. Wstąpienie do Legionów Polskich.. Jest on także ojcem tytułowego bohatera i bratem Sędziego Soplicy, w którego dworze rozgrywają się wydarzenia.. Wpisz w kratki cyfry 1-11.. Jacek Soplica - awanturnik i paliwoda, który potrafił zjednywać sobie ludzi.. Tajny emisariusz Napoleona.. Wpisz w kratki cyfry 1-11.. Miłość do Ewy Horeszkówny.. Przygotowania powstania na Litwie.. Nosił duże, czarne wąsy.. Miłość do Ewy Horeszkówny.. Fałszywa przyjaźń Stolnika do Jacka Soplicy 2.. Częsty gość Stolnika Horeszki.1.. Ślub z przypadkową szlachcianką.Jacek Soplica jest jednym z głównym bohaterów epopei "Pan Tadeusz", którą napisał Adam Mickiewicz.. Zaręczyny Ewy 7.. Hulaszcze życie w zamku 8.Jacek Soplica - postać literacka, jeden z bohaterów poematu epickiego Pan Tadeusz Adama Mickiewicza; szlachcic litewski, głowa rodu Sopliców, zabójca Stolnika Horeszki, ojciec Tadeusza, brat Sędziego, kapłan z zakonu bernardynów.. Ubogi szlachcic.. około 8 godzin temu.. Uporządkuj Jacek i Ewa- miłość od pierwszego wejrzenia..

życiorys Jacka Soplicy.

Ślub z przypadkową szlachcianką.. Ożenek Soplicy z przypadkowo spotkaną szlachcianką: a) narodziny Tadeusza b) nałóg pijaństwa c) śmierć żony 6.. 15.Temat: Dzieje Jacka Soplicy.. Zabicie Stolnika.. Zabicie Stolnika.. Zabicie Stolnika.. Udział w bitwie z Moskalami.. Dostał czarną polewkę.Jacek Soplica Brak wersji przejrzanej Jacek Soplica (ksiądz Robak, Bernardyn) - główna, fikcyjna, postać poematu epickiego Adama Mickiewicza Pan Tadeusz.. Zakochał się w Ewie.. Ślub z przypadkową szlachcianką.. Majątku dużego nie miał.. Ślub z przypadkową szlachcianką.. Miłość młodego Soplicy do Ewy - córki Horeszki 3.. Zabicie Stolnika.. Zabicie Stolnika.7.Śmierć Jacka Soplicy.. Podanie mu czarnej polewki 5.. Udział w bitwie z Moskalami.. Popierał Stolnika.. Śmierć żony Soplicy.. Najazd Moskali na zamek Horeszków.. Narodziny uczucia między mężczyzną a córką Horeszki - Ewą.Życie Jacka Soplicy w punktach.. Umiera po swojej spowiedzi Gerwazemu przez gangrenę spowodowaną otworzeniem starych ran.Losy Jacka Soplicy stanowią jeden z ważniejszych wątków w "Panu Tadeuszu".. Wielka przyjaźń Jacka Soplicy i Stolnika., Zakochanie się Jacka w Ewie - córce Stolnika., Wykorzystywanie Jacka przez Stolnika w celach politycznych., Ukrywanie przed Stolnikiem miłości do Ewy., Otrzymanie czarnej polewki - oznaczającej odmowę oddania ręki ukochanej Ewy., Obojętne pożegnanie Jacka .MŁODOŚĆ JACKA SOPLICY..

Częsty gość Stolnika Horeszki.Uporządkuj życiorys Jacka Soplicy.

Przygotowania powstania na Litwie.. życiorys Jacka Soplicy.. Jako typowy przedstawiciel zubożałej szlachty, lubił spędzać czas na hulankach i polowaniach, na .Jacek Soplica "został w Rzymie księdzem i przywdziawszy habit mniszy, dla tym większej pokory nazwał się Robakiem", jak pisze Wiktor Doleżan.. Oblężenie zamku Stolnika przez Moskali.. Ślub z przypadkową szlachcianką.. Wstąpienie do Legionów Polskich.. Tajny emisariusz Napoleona.. Wpisz w kratki cyfry 1-11.. Zabicie Stolnika.Porównaj przyczyny życiowego nieszczęścia Jacka Soplicy i Marty Korczyńskiej.. Wyjaśnij, czym zajmowali się podani bogowie i dopisz do nich ich atrybuty: Atena, Afrodyta, Artemida, Apollo.. Miłość Soplicy do Ewy, córki magnata.. Udział w bitwie z Moskalami.. Wpisz w kratki cyfry 1-11.. Zabójstwo starego magnata, spowodowane nagłym zaślepieniem, żalem, błędnym odczytaniem gestów Horeszki ("I zdało mi się, ze mnie szczególniej urągał'), emocjami Jacka.. Udział w bitwie z Moskalami.. Cieszył się jednak dużym poważaniem wśród szlachty.Losy Jacka Soplicy 1.. 2.Stacjonowanie wojsk polskich w Soplicowie.. Uporządkuj życiorys Jacka Soplicy.. Wstąpienie do Legionów Polskich.. Jak zwykle proszę o zdjęcia uzupełnionych kart.. Tajny emisariusz Napoleona..

8.Jeżeli na tym skończyłby się życiorys Jacka Soplicy, jego ocena byłaby dość jednoznaczna.

Język polski.. Proszę uzupełnić dokładnie na .DZIEJE JACKA SOPLICY - Ustawianie w kolejności.. Jacek Soplica przywódcą szlachty.. Księga XI Rok 1812 1.Wkroczenie wojsk Napoleona do Rosji.. Przygotowania powstania na Litwie.. 3.Nabożeństwo w dzień Najświętszej Panny Kwietniowej.. Częsty gość Stolnika Horeszki.1.. Koleje jego burzliwego życia poznajemy na podstawie przedśmiertnej spowiedzi mężczyzny.. Bardzo proszę, abyście zapoznali się z prezentacją, ułożyli w kolejności chronologicznej wydarzenia z życia Jacka i uzupełnili na końcu kartę pracy.. Wstąpienie do Legionów Polskich.. Małżeństwo Ewy z zamożnym wojewodą.. Udział w bitwie z Moskalami.. Częsty gość Stolnika Horeszki.Uporządkuj życiorys Jacka Soplicy.. Wpisz w kratki cyfry 1-11.. Jacek Soplica, będąc jeszcze młodym szlachcicem, cieszył się duża popularnością w społeczności lokalnej.. Młody Soplica to człowiek o wielkim temperamencie i silnej osobowości.. Bardzo podobał się kobietom.. Ślub z przypadkową szlachcianką.. Miłość do Ewy Horeszkówny.. Mickiewicz jednak nie uczynił z Soplicy postaci jednowymiarowej.. Przygotowania powstania na Litwie.. około 10 godzin temu.. Wstąpienie do Legionów Polskich.. Tajny emisariusz Napoleona.. Uporządkuj życiorys Jacka Soplicy.. Miłość do Ewy Horeszkówny.. Częsty gość Stolnika Horeszki.Losy Jacka Soplicy.. Wstąpienie do Legionów Polskich.. Przyczyny powstawania Polonii.. Tajny emisariusz Napoleona.. Tajny emisariusz Napoleona.. Biografia Soplica pochodził ze szlachty zaściankowej.11.. Częsty gość Stolnika Horeszki.Mimo, że tytuł sugeruje nam, że główną postacią epopei jest Tadeusz, nie jest to prawdą.. Gościnność Stolnika Horeszki, który postanowił wykorzystać autorytet Jacka wśród szlachty dla własnych celów.. Wpisz w kratki cyfry 1-11.. Przyjrzyjmy się im więc nieco bliżej.. Samotność Jacka, niechęć ludzi do bohatera.. Ślub z przypadkową szlachcianką.. Coraz bardziej zażyłe relacje Soplicy ze Stolnikiem (spowodowane głównie korzyściami politycznymi, jakie dostrzegał Horeszko).. Plany stolika, co do przyszłości córki, całkowicie odmienne od marzeń Jacka.. Jacek, w młodości był bardzo przystojnym, urodziwym, wysokim mężczyzną.. Tajny emisariusz Napoleona.. 4.Publiczna rehabilitacja postaci Jacka Soplicy poczyniona przez Podkomorzego: a)wskazanie na jego losy po zabójstwie Stolnika;Jacek Soplica - charakterystyka bohatera epopei 'Pan Tadeusz', Adam Mickiewicz - życiorys, utwory, opracowania, analizy, galeriaUporządkuj we właściwej kolejności.. Miłość do Ewy Horeszkówny.. Byłby to kolejny przykład szlachcica, który w przypływie gniewu i pychy gotów był posunąć się do najgorszych czynów.. Na pozór jego decyzja o opuszczeniu ojczyzny, rodziny i całkowite osierocenie syna mogłyby wydawać się przejawem tchórzostwa i egoizmu, ale faktycznie były one oznaką wielkiego męstwa.1.. Uporządkuj życiorys Jacka Soplicy.. Ślub Jacka z ubogą dziewczyną i narodziny syna Tadeusza.. Tajny emisariusz Napoleona.. Zabicie Stolnika..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt