Charakterystyka ismeny i hajmona

Pobierz

Usiłuje ocalić AntygonęCharakterystyka: Nie może zrozumieć uporu i nieczułości ojca.. Przychodzi do Kreona pewien, że ojciec ulegnie jego prośbom.Charakterystyka Antygony, Ismeny oraz Hajmona.. Ismena była córką Edypa i Jokasty.. cytaty cytaty Ostatnia data uzupełnienia pytania: 2008-10-15 15:30:35Siostra Ismeny, Polinejkesa i Eteoklesa.. Dwie córki Edypa, Antygona i Ismena, są zestawione ze sobą w dramacie na zasadzie kontrastu.. Przedstawienie postaci: córka Edypa i Jokasty, siostra Ismeny, Eteoklesa i Polinejkesa, pochodzi z rodu Labdakidów, siostrzenica Kreona, narzeczona Hajmona.. Siostra Ismeny wobec rodziny postępowała taktownie, kierując się ideą miłości, okazywała wszystkim przywiązanie, troszczyła się o bezpieczeństwo nie tylko żywych, ale i umarłych, natomiast ojciec Hajmona zajmował się tylko sprawami państwa, a problemy rodzinne były dla niego .Charakterystyka bohaterów Antygona - główna bohaterka utworu.. (prologos) Decyzja Antygony - argumenty "Ja ci nie każę niczego, ni choćbyś Pomóc mi chciała, wdzięczne by mi było,Brat Jokasty, mąż Eurydyki, ojciec Hajmona, wuj Antygony, Ismeny, Eteoklesa i Polinejkesa.. Antygona i Ismena są córkami kazirodczego związku Edypa i Jokasty, siostrami poległych w bratobójczej walce Eteoklesa i Polinejkesa, a także ostatnimi potomkiniami obarczonego klątwą rodu Labdakidów..

Miały wspólną pozycję społeczną, obie wywodziły się bowiem z królewskiego rodu.Kreon - charakterystyka szczegółowa.

Oschle traktuje propozycję pomocy ze strony Ismeny, choć wcześniej sama ją o to prosiła.. Tron w Tebach obejmował dwukrotnie - pierwszy raz po śmierci Lajosa, którego uśmiercił Edyp i ponownie - po ustąpieniu Edypa, gdy ów zrozumiał sens przepowiedni.. Jej siostra była Antygona, poza tym miała braci - Polinejkesa oraz Eteoklesa.Charakterystyka Antygony, Ismeny oraz Hajmona.. Młoda, odważna, zbuntowana wobec zakazu Kreona.. Zna swoje obowiązki, wie, które wartości należy cenić, rozumie, co jest jej powinnością.. Jest przedstawicielem państwa i dba o jego dobro.. Obie siostry są greczynkami, mieszkają w Tebach, ale na tym etapie ich podobieństwa się kończą.Charakterystyka Antygony, Ismeny oraz Hajmona .. Pozostaje on bierny na dobre rady oraz komentarze chóru tebańskiego, jest ślepy na argumenty Antygony oraz Ismeny, jak również odrzuca prośby Hajmona, swojego syna, a zarazem najlepszego doradcy i prawdziwego przyjaciela, czym bardzo go rani i w sposób pośredni staje się odpowiedzialny za jego .Przydatność 75% Charakterystyka Antygony, Ismeny oraz Hajmona .. To również siostra Polinejkesa, Eteoklesa i Ismeny oraz narzyczoną Hajmona przyszłego króla Teb.. .Charakteryzuje się wytrwałością i konsekwencją w swoich czynach.. Ismena to siostra Antygony, Polinejkesa i Eteoklesa..

Antygona - młoda kobieta, która miała w sobie na tyle odwagi, aby sprzeciwić się...Antygona i Ismena - charakterystyka porównawcza.

Wiedząc że otrzyma karę, uparcie dążyła do końca i wierzyła w słuszność swojego przedsięwzięcia.. Antygona Córka Edypa, narzeczona Hajmona syna władcy Koryntu, siostra Ismeny oraz Polinika i Eteoklesa, którzy utracili swe Zycie w bratobójczym starciu.Charakterystyka Antygony i Kreona.. Król Teb, bowiem wprowadził zakaz pogrzebania Polinika .Charakterystyka Ismeny.. Kocha swojego ojca i stara się być wobec niego posłuszny.. O urodzie Ismeny wspomina przewodnik chóru, a o urodzie Antygony mówi już wielka miłość Hajmona.. Kocha go, ale nie potrafi uznać jego argumentów.. Jest ojcem Hajmona i mężem Eurydyki.. Antygona Córka Edypa, narzeczona Hajmona syna władcy Koryntu, siostra Ismeny oraz Polinika i Eteoklesa, którzy utracili swe Zycie w bratobójczym starciu.. Jest młoda, piękna, wkrótce ma wyjść za mąż za Hajmona.Charakterystyka postaci Kreona.. Antygona Córka Edypa, narzeczona Hajmona syna władcy Koryntu, siostra Ismeny oraz Polinika i Eteoklesa, którzy utracili swe Zycie w bratobójczym starciu.. Obie siostry były bardzo piękne.. O pomoc prosi Ismenę tylko raz, gdy ta się nie zgadza, później stanowczo odrzuca jej przyznanie się do winy, i bierze całą odpowiedzialność na siebie.Odmowa pomocy Antygonie - argumenty Ismeny "Baczyć to trzeba, że my przecie słabe, Do walk z mężczyzną niezdolne niewiasty; Że nam ulegać silniejszemu należy, Tych słuchać, nawet i sroższych rozkazów.".

Antygona - młoda kobieta, która miała w sobie na tyle odwagi, aby sprzeciwić się...Sofokles - Antygona - Hajmon - charakterystyka bohatera - najlepsze i najdokładniejsze opracowanie.

Pozytywnie świadczy o Kreonie właśnie jego miłość do Hajmona i Eurydyki oraz dobre intencje - mimo zapalczywości i zaślepienia starał się działać dla dobra ojczyzny, cały czas był przekonany, że jego wybór jest słuszny.. Antygona wyróżniała się także niespotykaną odwagą.Antygona jest córką króla Edypa z rodu Labdakidów naznaczonego straszliwą klątwą.. Była osobą pobożną, stawiała prawa boskie i zwyczajowe ponad prawa państwowe.. Stawia prawo boskie ponad prawo Kreona.. Antygona - młoda kobieta, która miała w sobie na tyle odwagi, aby sprzeciwić się.Na wieść o śmierci Antygony, zabił się Hajmon, jej narzeczony, co wywołało z kolei śmierć Eurydyki.. Kocha go, ale nie potrafi uznać jego argumentów.. Wobec tego samego wydarzenia - zakazu chowania przez Kreona jednego z braci - Antygona i Ismena zachowują się zupełnie inaczej, choć przecież obie kochały brata, jednej i drugiej był on bardzo bliski.Jest człowiekiem spokojnym, rozsądnym oraz przywiązanym do swojego ojca (Idę ja chętnie za twoim przewodem; / I żaden związek nie będzie mi droższy).Podczas rozmowy z władcą Teb wykazuje się trzeźwością umysłu.. ANTYGONA - córka Kreona, siostra Hajmona i Ismeny; postać aktywna, wierząca (do Ismeny: A ty znieważaj bogów świętą wolę), stawia czynny opór, kocha brata, ma odwagę sprzeniewierzyć się prawu ludzkiemu; dla niej prawo moralne jest bardzo silne; uparta .Antygona - córka Edypa i Jokasty, siostra Ismeny, Polinejkesa i Eteoklesa, narzeczona Hajmona..

Rozpacza nad śmiercią swoich braci, ale respektuje zakaz Kreona dotyczący grzebania zwłok Pol(2/2) Antygona i Ismena - charakterystyka porównawcza, Sofokles - Antygona - streszczenie, opracowanie Kieruje się rozumem, nie dopuszczając racji wynikających z wiary, współczucia.Sofokles - Antygona - Ismena - charakterystyka bohaterki - najlepsze i najdokładniejsze opracowanie lektury.

Antygona Córka Edypa, narzeczona Hajmona syna władcy Koryntu, siostra Ismeny oraz Polinika i Eteoklesa, którzy utracili swe Zycie w bratobójczym starciu.. Odważna, dumna, wyniosła i pewna swych racji.. Jest ostatnią z rodu Labdakidów.. Jest antagonistką (przeciwniczką) Kreona.Ale na ból bliskich - Hajmona, Ismeny pozostaje nieczuła, nic jej nie obchodzą ich cierpienia.. Antygona zachowuje się zupełnie tak, jakby miała się za lepszą od wszystkich pozostałych bohaterów tragedii, specjalnie wybraną do spełnienia misji.Charakterystyka Kreona Poleca: 96 / 100 % użytkowników, liczba głosów: .. Córka Edypa, narzeczona Hajmona syna władcy Koryntu, siostra Ismeny oraz Polinika i Eteoklesa, którzy utracili swe Zycie w bratobójczym starciu.. Próbuje uświadomić Kreonowi, że ludzie współczują córce Edypa ( Jak miasto żali się nad ta dziewicą).Charakterystyka porównawcza Antygony i Kreona.. Wydaje zakaz pogrzebania zdrajcy Polinejkesa.. Po śmierci braci przyjmuje władzę w Tebach.. Kreon to również, prócz Antygony, czołowa postać dramatu Sofoklesa..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt